O kwestiach stomatologicznych - kilka porad - Dobry stomatolog

Dentysta Bytom

O tym warto wiedzieć przed wizytą dziecka u dentysty


Przygotowania dziecka do pierwszej wizyty u dentysty muszą wiązać się przede wszystkim z odpowiednią rozmową. Warto skupić się na dwóch elementach – zachowaniu dziecka oraz o skutkach wizyty. Mamy tu na myśli

O kwestiach stomatologicznych - kilka porad - Dobry stomatolog Dentysta Bytom
przede wszystkim brak lęku i nastrojenie malucha pozytywnie. Zdarza się bardzo często, że dziecko po wizycie u lekarza jest po prostu bardzo zestresowane i pamięta te negatywne emocje aż do końca życia. Przecież są osoby dorosłe, które boją się dentysty. Drugi aspekt to przygotowanie do wizyty – to jest informowanie dziecka, co może, a czego nie może robić u stomatologa. Ma się tam do czynienia z ostrymi przedmiotami, chirurgicznymi elementami, więc przede wszystkim trzeba powiedzieć, żeby dziecko siedziało spokojnie i słuchało poleceń lekarza.

Dziecko u dentysty bardzo często stresuje się przed pierwszą wizytą. Wynika to między innymi z faktu, że jest ono mimowolnie straszone przez dorosłych. Czy boisz się wizyty u dentysty? Idziesz do dentysty – nic Ci nie będzie! Nie bój się, będzie dobrze, dentysta Cię nie skrzywdzi! Dziecko być może w ogóle nie myślałoby, że dentysta może w jakikolwiek sposób mu zaszkodzić. Tymczasem takie pytania budzą ogromny niepokój i w ten sposób stomatolog staje się osobą, wobec którego można mieć jakieś podejrzenia i się go po prostu bać. A tymczasem dziecko z pewnością wyjdzie z gabinetu zadowolone, choć jeśli zabieg był bolesny, to może odczuwać tego skutki.



Jak leczyć dentofobię?

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu określana jest jako stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia, oderwania od rzeczywistości przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości. Podczas sedacji bardzo duże znaczenie szczególnie u dzieci mają sugestie hipnotyczne. Opowiadając małemu pacjentowi, że podczas zabiegu znajduje się w bajkowym królestwie, kosmosie lub innym wymarzonym przez niego miejscu wykorzystujemy w pełni działanie podtlenku azotu. Opierając się na samym farmakologicznym działaniu podtlenku bez sugestii hipnotycznych jego skuteczność może być niewielka. Skuteczność sedacji wziewnej wynosi około 80% i zależna jest od kilku czynników, takich jak doświadczenie lekarza, podatność pacjenta na tę metodę uspokojenia, wiek i konstytucja psychofizyczna pacjenta. Kwalifikacja pacjentów do sedacji wziewnej opiera się na wskazaniach i przeciwwskazaniach do jej stosowania. Metoda ta posiada wiele wskazań do których należy silny lęk przed leczeniem stomatologicznym, silny lęk przed iniekcjami, nadmierny odruch wymiotny, nadpobudliwość nerwowa, konieczność wykonywania długich i nieprzyjemnych zabiegów. Poza tym sedacja wziewna powinna być metodą z wyboru u pacjentów z astmą, padaczką, chorobami serca, nadciśnieniem krwi czy hemofilią.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dentofobia


O leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe, leczenie endodontyczne, żargonowo endodoncja – metoda leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Polega na usunięciu (w znieczuleniu) chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba, zdezynfekowaniu ich i wypełnieniu odpowiednim materiałem, najczęściej gutaperką. Całe leczenie powinno odbywać się pod kontrolą radiologiczną, a w niektórych przypadkach w powiększeniu (pod mikroskopem operacyjnym).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Leczenie_kana%C5%82owe



© 2019 http://dobry-stomatolog.naprawiamy.pruszkow.pl/